W 2018 roku zmieniły się zasady rekrutowania pilotów wycieczek w Rainbow. Postanowiliśmy więc zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, aby ułatwić Wam przygotowanie się do rekrutacji

Kiedy?

Rekrutacja pilotów na sezon letni zaczyna się już jesienią, najlepiej aplikować najpóźniej w styczniu. Pierwsze trasy sezonu letniego ruszają w połowie marca.

Z jakich elementów składa się rekrutacja?

Proces rekrutacji zaczyna się od złożenia aplikacji w systemie. Ogłoszenia rekrutacyjne umieszczane są na stronie https://rainbowtours.dolaczdonas.pl/praca i jedynym sposobem przystąpienia do rekrutacji jest aplikowanie przez nią. Po analizie CV wybrane osoby otrzymują zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Wybrane fragmenty rozmów rekrutacyjnych odbywają się w języku obcym wskazanym w CV. Wszyscy kandydaci, którzy uczestniczyli w rozmowie rekrutacyjnej, otrzymują informację zwrotną drogą mailową w terminie wskazanym podczas rozmowy, po której mogą być im zaproponowane staże, a po nich samodzielny pilotaż.

Co warto mieć w CV?

Są pewne elementy, które są mile widziane, ale to nie znaczy, że jeśli ich kandydat nie ma, to od razu go odrzucamy. Do takich elementów należą certyfikaty poświadczające znajomość języków obcych (FCE, CAE, CPE, DELE, DELF, DALF, ZD, MD i inne) lub legitymacja pilota sprzed 2013 r.

Warunkiem koniecznym jest posiadanie doświadczenia w pracy pilota lub ukończenie kursu pilotów wycieczek w Akademii Rainbow. Pilot musi mieć min. 18 lat i być niekarany za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, należy też posiadać wykształcenie min. średnie.

Dowiedz się więcej o kursach

Wymagana jest również bezwzględnie umiejętność obsługi komputera,  ponieważ spora część pracy pilota, która do tej pory związana była z papierem, przeniesiona jest do komputerów. Absolutne minimum to znajomość programu Word i Excel na poziomie podstawowym.

Szukamy w kandydatach również takich cech jak umiejętność samodzielnego rozwiązywania sytuacji trudnych,  wiedza dotycząca wybranej destynacji, proaktywność, chęć poznawania świata, otwartość na ludzi i inne kultury, uczciwość, elastyczność, asertywność czy umiejętność współpracy w zespole. Jeśli kandydat wpisuje w CV coś, co potwierdza posiadanie przez niego którejś z tych cech, zwracamy na to uwagę (np. działalność w kołach studenckich i organizowanie dużego wydarzenia, podróż autostopem, realizacja projektu czy pełnienie funkcji kierowniczych w organizacjach pozarządowych itp.)

Czy trzeba znać hindi?

Znajomość języka lokalnego jest dodatkowym atutem, jednak nie jest niezbędna. Oczekujemy znajomości na poziomie minimum B2 w skali Rady Europy jednego z następujących języków: angielski, hiszpański, włoski, chorwacki, francuski, portugalski, niemiecki lub rosyjski.

Jakie są warunki pracy pilota?

Zapotrzebowanie na pilotów w Rainbow jest przez cały rok – sezon letni trwa od kwietnia do października, zimowy od października do kwietnia. Najchętniej podejmujemy współpracę z pilotami, którzy są dyspozycyjni przez cały sezon, ale nie wykluczamy współpracy z osobami dyspozycyjnymi na przykład tylko w wakacje. Początkującym pilotom proponujemy staż w charakterze drugiego pilota na trasie docelowej lub pokrewnej i/lub pilotaż tzw. antenek (przejazdów na terenie kraju).

Wszyscy piloci rozpoczynający z nami współpracę przechodzą szkolenie wewnętrzne przygotowujące do sezonu.

Wszyscy nasi pracownicy objęci są programem szkoleń uzupełniających, w których mogą brać udział bezpłatnie, np. zw zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Chcę pilotować w Hiszpanii, mogę?

Przydzielając pilotów na destynacje bierzemy pod uwagę zainteresowania pilota, znajomość języka obcego i danego kraju a także aktualne zapotrzebowanie na pilotów na danej destynacji.

Czy osoby 40+ są już za stare na tę pracę?

Nikt nie jest za stary na pracę. Najważniejsza jest pozytywna postawa i chęć rozwijania się.

Na co szczególnie powinien zwrócić uwagę kandydat?

  • Estetyczne CV (poprawna ortografia, spójność chronologiczna),
  • Zgodność CV z rzeczywistością (np. deklarowana znajomość języków obcych zgodna ze stanem faktycznym),
  • Uśmiech!,
  • Motywacja do podjęcia pracy, wiedza o stanowisku,
  • Umiejętność ciekawego opowiadania o swoich ulubionych krajach.

(przeczytaj o najczęściej popełnianych błędach w czasie rekrutacji tutu)

 

Komentarze Facebook

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.