W większości ogłoszeń rekrutacyjnych dla pilotów, rezydentów i animatorów pojawia się punkt o „znajomości min. 1 języka obcego, znajomość drugiego języka będzie dodatkowym atutem”. Bardzo często pojawiają się pytania, czy język angielski wystarczy, aby przejść rekrutację. Czy wystarczy jego znajomość, aby bez problemów pracować poza granicami Polski?

W większości krajów basenu Morza Śródziemnego angielski wystarczy, aby komunikować się ze współpracownikami. W dużych ośrodkach turystycznych, na popularnych kierunkach czy w hotelach większość obsługi zna angielski przynajmniej na poziomie podstawowym, a bardzo często – dobrym i bardzo dobrym. W mniejszych hotelach albo w rzadziej odwiedzanych miejscowościach ta znajomość może być na niższym poziomie, ale nadal jest wystarczająca, aby porozumieć się z rezydentem, pilotem czy animatorem.

Trzeba jednak pamiętać, że na lekcjach w szkole czy na zajęciach dodatkowych nauczane jest słownictwo ogólne, codzienne. Dlatego też warto skorzystać z kursów języka branżowego z dziedziny turystyki, aby poznać to słownictwo specjalistyczne, z którego najczęściej będzie się korzystać w pracy.

Poznaj kurs English for tourism

Są jednak takie kraje, w których znajomość angielskiego nie wystarcza – są to np. Hiszpania, Włochy czy Portugalia. Oczywiście zdarzają się w nich regiony czy konkretne hotele, w których obsługa mówi po angielsku, ale w większości przypadków konieczna jest znajomość języka lokalnego. W Rainbow, aby pracować na takich destynacjach, konieczna jest znajomość danego języka, aby móc sprawnie opiekować się turystami.

W krajach takich jak Grecja czy Turcja angielski jest wystarczający, ale znajomość lokalnego języka jest bardzo wysoko oceniona w czasie rekrutacji, bo współpracownicy doceniają możliwość porozumiewania się w ojczystym.

Im dalej od krajów śródziemnomorskich, tym bardziej dokładnie trzeba analizować potrzeby językowe personelu w zależności od kraju czy regionu. Piloci na Bałkanach pewnie daliby sobie radę tylko ze znajomością angielskiego, ale znajomość serbskiego, chorwackiego itp. znacząco wpływa na komfort porozumiewania się. Co ważne, osób znających te języki jest mało, zatem jeśli znasz któryś z nich, zwiększasz swoje szanse na rekrutacji.

Taka sama sytuacja jest na kierunkach zaliczanych do egzotycznych – w krajach afrykańskich czy azjatyckich. Angielski jest językiem używanym tam, ale najbardziej nawet podstawowa znajomość języka lokalnego wyróżnia natychmiast kandydata na rekrutacji.

Co z tego wynika?

Warto uczyć się języków tych krajów, w których chcemy pracować. Może to być zupełnie podstawowa znajomość, bo pobyt w danym kraju i tak wpłynie na nasze umiejętności porozumiewania się. Jeśli znasz jakiś rzadki język, to Twoja pozycja na liście rankingowej natychmiast podwyższa się. Warto potraktować to jako inwestycję i zapisać się na zajęcia lub skorzystać ze wsparcia lektora w czasie lekcji indywidualnych, aby przez kilka miesięcy przygotować się do pracy.

Zatem good luck! 🙂

Komentarze Facebook

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.