Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować. Mrzonka? Absolutnie nie! Tej maksymie na co dzień wierni są piloci wycieczek, którzy otwierają najpiękniejsze tajemnice świata przed turystami. Od ich pasji w dużej mierze zależy, czy klienci biur podróży z urlopu wrócą nie tylko z opalenizną, ale także ogromnym apetytem na kolejne wojaże. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na dobrych pilotów jest bardzo duże.

Praca dla aktywnych i potrafiących dzielić się wiedzą

Zanim zaczniesz czytać dalej, musisz poznać podstawowe informacje o zawodzie pilota wycieczek. Czy to trudna praca? Tak. Czy daje satysfakcję? Zdecydowanie Tak! Czy jest przeznaczona dla osób lubiących planować cały rok naprzód? Niestety, to zły adres.

Jeśli już teraz na Twojej twarzy pojawiły się wypieki i zacząłeś gorączkowo szukać swojej starej torby podróżnej, możesz poznać więcej szczegółów na temat pracy pilota. Jest tego całkiem sporo.

Trudno w zasadzie mówić o tym zajęciu, jako o standardowej pracy. To raczej sposób na życie i szansa na zdobycie doświadczeń, o których ludzie siedzący za biurkiem (nawet świetnie zarabiający) mogą tylko pomarzyć. Pilot jest z jednej strony wizytówką biura podróży, dla którego pracuje, ale także własnym przewodnikiem po miejscach, które zawsze chciał odwiedzić.

Dla turystów pilot stanowi chodzącą encyklopedię. To od poziomu jego wiedzy w dużej części zależy, czy klienci biura będą zadowoleni z wyjazdu. Sama znajomość faktów jednak nie wystarczy. Liczy się przede wszystkim umiejętność ich przekazania. Każdy turysta może przecież samodzielnie znaleźć w Internecie informacje o danym miejscu. Sztuką jest więc takie przekazywanie swojej wiedzy, które wywoła u naszych gości autentyczne zaciekawienie.

Odurzeni światem

Pilot wycieczek według standardowej opinii jest osobą, która za darmo zwiedza świat i jeszcze otrzymuje za to pieniądze. To duże uproszczenie. W 100% zgadza się natomiast kwestia odbywania nieograniczonych podróży. Na pewno nie jest to zajęcie dla osób, które nie przejawiają oznak uzależnienia od nowych wyzwań.

Pilot pracujący dla dużego biura podróży może większość roku spędzić w drodze. I nie narzeka! Jest to profesja nieodłącznie związana z aktywnym podróżowaniem, poznawaniem fantastycznych miejsc, które dla przeciętnego człowieka są wyłącznie punktami na mapie. To bardzo atrakcyjny zawód, choć równie odpowiedzialny:

Nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną, choć rzeczywiście, nie znam też pojęcia nicnierobienia. Podczas sezonu, mniej więcej od maja do października, praktycznie nie ma mnie w domu. To jednak niska cena za możliwość ciągłego kontaktu z ludźmi i spełniania moich marzeń o podróżowaniu

Paulina Sołtysiuk, pilotka biura Rainbow

Umiejętność przekazywania swojej wiedzy i zwyczajne lubienie ludzi jest podstawą do wykonywania zawodu pilota wycieczek. Bez tego nawet zapalony podróżnik szybko straci serce do pracy.

Pilot musi zawsze pamiętać, że jest odpowiedzialny za grupę, której przewodzi. To jego głos musi najlepiej słyszany, to od niego turyści oczekują opieki i urozmaicenia wycieczki. Nie zawsze wszystko idzie także zgodnie z planem. Zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, takie jak awarie autokarów, nagłośnienia, nawet wypadki. Pilot musi umieć sobie z tym poradzić. Dlatego najpierw dobrze byłoby, aby wybrał się na specjalistyczny kurs.

Jak zostać pilotem wycieczek?

Praca pilota wycieczek z reguły przeznaczona jest dla osób młodych, często studentów. Nie da się bowiem ukryć, że biura wymagają tu dużej elastyczności i dyspozycyjności. Telefon może zadzwonić w każdej chwili!

Aby zostać pilotem wycieczek warto ukończyć kurs, który przygotuje kandydata do pracy w zawodzie. Szkolenie w ramach Akademii Pilotów Wycieczek organizuje biuro Rainbow. Największy nacisk kładzie się na praktykę, bo specyfika zawodu wymaga szybkich reakcji, odporności na stres i umiejętności dzielenia się swoją wiedzą. Główne elementy kursu to obsługa imprez autokarowych i lotniczych, pilot a grup, pilot w roli przewodnika, zachowanie w sytuacjach trudnych, nagłych i awaryjnych. Do realizacji programu, który stawia na wyszkolenie praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań pilota wycieczek zostali zaangażowani bardzo doświadczeni piloci – instruktorzy zawodu.

Do kursu mogą przystąpić osoby pełnoletnie, niekarane i cieszące się dobrym zdrowiem. Trwa on ok. 1,5 miesiąca (5 weekendów). Zdobyta wiedza i umiejętności zaczynają procentować niemal natychmiast.

Na zakończenie uczestnicy szkolenia zadają egzamin. Jego pozytywny wynik to kropka nad „i” całego szkolenia. Kandydat może ruszyć w świat! – mówi Katarzyna Bednarek, koordynatorka Akademii Pilotów Wycieczek Rainbow. – Oczywiście przed nim jeszcze sporo dodatkowej nauki, bo każdy dzień to nowe sytuacje. Piloci uczą się przez całe życie. To specyfika pracy z ludźmi. Nie znasz dnia ani godziny, kiedy wydarzy się coś nieoczekiwanego.

Życie w ciągłej podróży. Bezustanne pogłębianie swojej wiedzy. Praca w deszczu, ale i upale. To codzienność pilota wycieczek. Czy warto? Odpowiedzcie sobie sami, gdy po raz kolejny będziecie głęboko wzdychać patrząc na globus, zastanawiając się, dlaczego jeszcze nie ruszyliście w drogę.

Komentarze Facebook

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.