Pracą jako pilot wycieczek interesuje się wiele osób. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

O samym procesie rekrutacji możesz przeczytać inny artykuł. Dowiesz się z niego, jak wygląda proces rekrutacji, na co zwrócić uwagę w czasie przygotowywania CV, co warto w nim mieć, jakie mamy oczekiwania względem pilotów.

Przeczytaj poprzedni wpis

Gwarancja zatrudnienia

Czy idąc do Was na kurs mam gwarancję zatrudnienia?

Nie. Nie ma takiej gwarancji. Kurs może ukończyć każdy, nie stawiamy ograniczeń. Może się więc tak zdarzyć, że będzie w nim uczestniczył ktoś, kto nie zna żadnego języka obcego albo nie jest dyspozycyjny.

Jednak absolwenci kursu mają możliwość zapoznać się dokładnie z przebiegiem rekrutacji, poznać trenerów – pracowników Rainbow, co daje im więcej pewności siebie w czasie aplikowania.

Przepisy

Jakie warunki trzeba spełnić, aby być pilotem?

Są to: znajomość języka obcego na poziomie min. B2, min. 18 lat, wykształcenie min. średnie, bycie niekaranym za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, dodatkowo: posiadanie doświadczenia w pracy pilota lub ukończenie kursu pilotów wycieczek w Akademii Rainbow.

Doświadczenie

Czy kilkumiesięczne doświadczenie w pracy pilockiej wystarczy, aby otrzymać pracę? 

Nie wiemy, jaki jest Pana/Pani poziom wiedzy, umiejętności i kompetencji, ile imprez miał/a Pan/Pani możliwość poprowadzić, jak trudne były to imprezy itd. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu aplikować. Jeśli Pana/Pani CV będzie przekonujące, w dalszym procesie rekrutacji możliwe będzie sprawdzenie Pana/Pani przygotowania do pracy.

Inny kurs

Czy można pracować jako pilot w Rainbow, ale po innym kursie?

Jeśli posiada się doświadczenie w pracy pilota – tak. Samo ukończenie kursu nie wystarczy.

Dowiedz się, dlaczego

Zatrudnianie uczniów

Uczę się w szkole średniej. Czy mogę pracować jako pilot?

Pilot, zgodnie z prawem, musi mieć min. 18 lat i być niekarany za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, musi też posiadać wykształcenie min. średnie.

Możliwe jest wzięcie udziału w kursie przed spełnianiem tych wymagań, aby wraz z osiągnięciem wieku i wykształcenia być już gotowym do podjęcia zatrudnienia.

Dyspozycyjność

Mam wolne tylko dwa miesiące, lipiec i sierpień. Czy mam szanse na pracę?

Sezon pracy pilota wycieczek może trwać cały rok. Największe zapotrzebowanie na pilotów jest w sezonie letnim – od kwietnia do października. Najchętniej podejmujemy współpracę z pilotami, którzy są dyspozycyjni przez cały sezon, ale nie wykluczamy współpracy z osobami dyspozycyjnymi na przykład tylko w wakacje.

Praca w jednym miejscu

Czy będę pracować tylko w jednym kraju?

Najczęściej pilot wycieczek specjalizuje się w konkretnym kraju, regionie lub kontynencie. To zależy w dużej mierze od Ciebie – twojej gotowości do podejmowania wyzwań, uczenia się nowych kierunków, zmieniania warunków pracy. Często pojawiają się oferty pracy w nowym dla Ciebie miejscu, które są kierowane do wszystkich zainteresowanych.

Praca w konkretnym miejscu

Interesuje mnie tylko praca w konkretnym kraju. Jaka jest szansa, że dostanę tam pracę?

Przydzielając pilotów na destynacje bierzemy pod uwagę zainteresowania pilota, znajomość języka obcego i danego kraju oraz aktualne zapotrzebowanie na pilotów na danej destynacji.

Znajomość języków obcych

Czy wystarczy, że znam angielski?

Oczekujemy znajomości na poziomie minimum B2 jednego z następujących języków: angielski, hiszpański, włoski, niemiecki, chorwacki, bułgarski, portugalski, grecki, rosyjski. Znajomość języka lokalnego jest dodatkowym atutem.

Mieszkanie i jedzenie

Gdzie będę mieszkać? Co jeść?

Zwykle nocujesz i jesz w tych samych miejscach, w których nocują i jedzą Twoi turyści. Jesteś ich towarzyszem przez całą wycieczkę.

Czas pracy, dzień wolny

Czy piloci pracują bez przerwy?

W czasie trwania wycieczki pilot jest zawsze do dyspozycji turystów, czyli nie może wyjechać na weekend do innego miasta, ale ma czas na to, aby chwilę odpocząć.

Ubezpieczenie

Czy będę ubezpieczona/ubezpieczony? 

Piloci, rezydenci i animatorzy są objęci ubezpieczeniem KL i NNW.

Wiek

Mam 40 lat. Czy to za dużo na pracę pilota?

Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o wiek pilotów wycieczek. Liczy się pasja, zaangażowanie, dobry stan zdrowia, samodzielność, komunikatywność – bez względu na wiek.

Zarobki

Jak otrzymam swoje wynagrodzenie i czy wystarczy mi ono na życie?

Podstawą rozliczania wynagrodzenia pilotów jest dniówka. Wynagrodzenie wypłacane jest po zatwierdzeniu rozliczenia po wycieczce przelewem na konto. To, czy otrzymywane wynagrodzenie wystarcza „na życie”, zależy od wielu czynników – Twoich potrzeb, dyspozycyjności, liczby otrzymanych zleceń. Dla wielu pilotów jest to jedyna praca.

Praca dla każdego?

Czy łatwo jest dostać pracę po kursie?

Każdą pracę dostaje się łatwo, o ile:

  • spełnia się warunki
  • posiada się kompetencje
  • jest wakat.

Czy macie jeszcze jakieś pytania?

Komentarze Facebook

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.