Wiele osób zastanawia się, czy praca w turystyce jest możliwa w czasie pandemii. Jak wygląda codzienność w regionach turystycznych? Czy zadania personelu, rezydentów, pilotów i animatorów różnią się od tych „normalnych”?

 

Od początku lipca na tych destynacjach, na których jest to możliwe, wypoczywają turyści Rainbow. Zapytaliśmy kilku naszych pracowników, jak wygląda ich codzienność, czy ten sezon różni się od poprzednich.

Podróż

W czasie podróży na destynacje należy mieć na sobie maseczkę i dezynfekować ręce. Przed podróżą do niektórych krajów konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza w określonym czasie przed lotem i wydrukowanie QR kodu, który skanowany będzie po przylocie.

Lotnisko

Na lotnisku na gości czeka rezydent i/lub animator. Konieczne jest noszenie maseczki oraz dezynfekowanie rąk. Podstawową różnicą w serwisie lotniskowym jest to, że goście nie otrzymują kopert powitalnych. Zostają skierowani do odpowiedniego autokaru, w którym nadal powinni nosić maseczki. W niektórych krajach, np. Hiszpanii, noszenie przyłbicy nie jest wystarczające.

Hotel

Nie wszystkie hotele są otwarte, niektóre z nich nie spełniły surowych wymagań sanitarnych. W tych hotelach, które są otwarte, gości jest dużo mniej – ile pokoi może być jednocześnie udostępnionych, decydują lokalne przepisy. Powoduje to, że w hotelu, w recepcji, w okolicach basenów czy w restauracji nie ma kolejek i prawie  zawsze są wolne miejsca.

Większość atrakcji na terenie hotelu jest otwarta – baseny, bary, strefy SPA. Mogą przy nich stosowane być dodatkowe zalecenia sanitarne. Leżaki są codziennie dezynfekowane i ustawiane w bezpiecznej odległości.

W zależności od kraju, na terenie hotelu trzeba lub nie jest konieczne noszenie maseczek. Obsługa i pracownicy zwykle je noszą. Goście nie muszą ich zakładać, kiedy leżą na leżaku koło basenu czy jedzą posiłki.

W hotelach jest ciszej i spokojniej niż zwykle, co sprzyja wypoczynkowi.

Posiłki

Dla wielu osób wyjazd na wakacje to przede wszystkim możliwość próbowania lokalnego jedzenia i dlatego wybierają opcję all inclusive. Nie jest prawdą, że taka opcja wyżywienia nie jest obecnie możliwa, jednak zmieniła się jej forma. W większości hoteli goście podchodzą do lady i pokazują obsłudze, na co mają ochotę. W niektórych lokalizacjach goście siedzą przy stoliku i czekają na kelnera, który prowadzi ich do lady, aby uniknąć kolejek i gromadzenia się dużej liczby ludzi.

Spotkanie informacyjne

Rezydenci spotykają się z gośćmi na spotkaniu informacyjnym tak, jak robili to dotychczas. Obecnie jednak proszą, aby na spotkaniu był przedstawiciel rodziny, a nie wszyscy jej członkowie. Miejsca siedzące dla gości ustawiane są w zalecanej odległości od siebie. Na spotkaniu informacyjnym rezydent przekazuje więcej informacji,  ponieważ goście nie dostali kopert powitalnych.

W czasie spotkania możliwe jest zakupienie wycieczek fakultatywnych, w tym czasie rezydenci powinni mieć rękawiczki jednorazowe lub dezynfekować ręce.

Animacje

Nasi animatorzy pracują prawie normalnie. Wszyscy deklarują, że ten sezon nie różni się aż tak bardzo od poprzednich, a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to taki dobór animacji, aby możliwe było zapewnianie uczestnikom odległości od siebie. W hotelach zamknięte są kluby animacyjne, animacje prowadzone są na zewnątrz. Animatorzy unikają zabaw, w trakcie których np. konieczne jest dotykanie tych samych przedmiotów. Jeśli wykorzystywane są jakieś narzędzia, animatorzy pilnują, aby każde dziecko/dorosły korzytał tylko z jednych.

Animacje dla dorosłych organizowane są również na zewnątrz – w basenie, na plaży, na trawnikach. Normalnie odbywają się poranne gimnastyki, mecze waterpolo, tańce animacyjne itd.

Wieczorami organizowane jest mini disco (dzieci nie łapią się za ręce), w niektórych hotelach odbywają się wieczorne show, w innych amfiteatry są zamknięte.

Wycieczki

Na wszystkich destynacjach organizowane są wycieczki fakultatywne. Rezydenci i animatorzy podkreślają, że to idealny czas na podróżowanie – przy popularnych obiektach turystycznych nie ma kolejek (w niektórych grupy zapisywane sa na konkretne godziny lub po prostu jest mniej turystów), a większość z nich działa normalnie. W tym wyjątkowym czasie możliwe jest zrobienie zdjęcia bez tłumu turystów na pierwszym planie!

Podsumowanie

Nasi animatorzy i rezydenci zgodnie twierdzą, że wypoczynek na wakacjach w czasie pandemii JEST MOŻLIWY. Poza kilkoma utrudnieniami (np. wypełnienie formularzy, noszenie maseczki w czasie lotu i transferu), nadal można czerpać z wyjazdu pełnymi garściami – zwiedzać, jeść, pić, kąpać się, spotykać z ludźmi i dobrze się bawić.

Korzystają też sami rezydenci i animatorzy – sezon jest spokojniejszy, zatem zostaje więcej czasu na poznawanie uroków miejsca pracy.

 

Serdecznie dziękujemy rezydentom i animatorom, którzy podzielili się zdjęciami i wrażeniami z pracy!

 

Komentarze Facebook

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.