Praca animatora jest  źródłem wielu pytań i wątpliwości. Z tego powodu postanowiliśmy przygotować drugą część poradnika o pracy animatora. Poprosiliśmy Was o pytania na Instagramie i na Facebooku, a poniżej odpowiedzi.

 

Jeśli nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytanie, sprawdź, czy już na nie nie odpowiedzieliśmy we wcześniejszych tekstach.

 

FAQ cz. 1

Proces rekrutacji animatorów

Czy trzeba ukończyć kurs, aby wziąć udział w castingu?

Kurs nie jest niezbędny. Zachęcamy do jego ukończenia, ale nie jest obowiązkowy. W czasie kursu poruszane są kwestie związane z pracą animatora, jego dniem, obowiązkami, wynagrodzeniem itd. Dzięki licznym zadaniom praktycznym każdy ma możliwość sprawdzenia, czy animacja rzeczywiście jest „dla niego”. Dzięki modułowi o rekrutacji, każdy wie, jak najlepiej się do niej przygotować (nie tylko do castingów w Rainbow, ale też organizowanych przez innych pracodawców).

Z drugiej strony bardzo obszernie opisujemy przebieg rekrutacji animatorów, więc każdy ma możliwość zdobycia tej wiedzy również w inny sposób.

Czy zawsze mieszka się w hotelu, w którym się pracuje?

Nie, nie jest to zasada. Czasem mieszka się w innym hotelu, czasem w wynajętym mieszkaniu. Czasem odległość do pracy pokonuje spacerem w kilka minut, czasem trzeba dojeżdżać – rowerem, autobusem czy samochodem. Każda destynacja i warunki na niej są inne.

Czy znajomość języka angielskiego wystarczy, aby pracować jako animator?

W większości hoteli wystarczy znajomość angielskiego, jednak do hoteli we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii w pierwszej kolejności wysyłamy osoby ze znajomością języka lokalnego.

Czy trzeba mieć 18 lat, aby pracować jako animator?

Zatrudniamy osoby powyżej 16 roku życia.

Czy można pracować dla Rainbow jako animator w Turcji?

Oczywiście. Listę wszystkich hoteli, w których można pracować jako animator Rainbow, można sprawdzić na stronie Rainbow – to hotele, w których pracują Figlokluby.

Czy dniem wolnym zawsze jest sobota?

Dzień wolny często, ale nie zawsze, wypada w dzień, kiedy na daną destynację przylatują nowi turyści.

Czy trzeba jechać na wyjazd szkoleniowy?

Tak, obecność na wyjeździe jest obowiązkowa. To szkolenie wewnętrzne, na którym uczysz się nie tylko bycia animatorem, ale animatorem Rainbow.

 

Czy do pracy można jechać z kimś, z kim się chce?

Większość naszych animatorów pracuje w duetach. Zespół powinien być w stanie poprowadzić animacje dla dzieci oraz dla dorosłych. Zatem wybrana do współpracy osoba powinna nas uzupełniać w umiejętnościach i kompetencjach. Jeśli tak jest, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście pojechali do pracy razem.

Czy do hotelu, w którym będzie się pracować, trzeba dotrzeć na własną rękę?

Pracodawca organizuje przelot na destynację oraz dotarcie do hotelu. Animator nie pokrywa z tego tytułu żadnych kosztów.

Czy jeśli w tym roku będę z Wami pracować, to w kolejnym muszę brać ponownie udział w castingu?

Nie, animatorzy mogą kontynuować współpracę. Spotykają się z nami na weekendowym szkoleniu przedsezonowym, aby „odświeżyć” wiedzę, poznać nowości, spotkać się z innymi animatorami i przygotować do kolejnego wylotu.

Czy praca jako animator może mi się do czegoś w życiu przydać?

Praca w animacji jest niezwykle rozwijająca. Uczy współpracy, kontaktu z klientami, odpowiedzialności, punktualności, asertywności, współpracy z obcokrajowcami, pokonywania trudności, stresu, deficytu czasu itd.

Są to kompetencje i umiejętności, które przydają się w każdym zawodzie.

Nasi animatorzy zyskują też możliwość nabywania umiejętności pilockich i rezydenckich, jeśli zdecydują o pozostaniu w kolejnym sezonie w branży turystycznej na innym stanowisku, na pewno świetnie sobie poradzą.

 

 

Co się dzieje, gdy animator musi nagle wrócić do Polski?

Jeśli wydarzy się coś ważnego, co zmusza animatora do powrotu do Polski na kilka dni, istnieje możliwość, że drugi animator tymczasowo przejmie obowiązki i zastąpi go w pracy. Przelot do kraju i powrót do pracy animator opłaca sam.

Czy animator ponosi odpowiedzialność, jeśli ktoś skręci nogę na jego zajęciach?

Animator nie ponosi takiej odpowiedzialności za uczestników animacji, jak na przykład wychowawca kolonijny. Nie oznacza to jednak, że może zaniedbać swoje obowiązki. Uczestnik, który doznał urazu w czasie animacji, może pociągnąć do odpowiedzialności cywilnej animatora, jednak podstawą do tego może być wyraźne niedopilnowanie obowiązków. Jeśli np. animator zaproponuje zabawę, w której uczestnicy biegają po śliskiej powierzchni, po kamieniach, to naraża ich na niebezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki do animowania.

Na podstawie jakiej umowy pracuje animator w Rainbow?

Jest to umowa zlecenie.

Czy animator pokrywa jakieś koszty w związku z pracą?

Pracodawca pokrywa lub zwraca wszystkie poniesione koszty – jeśli animator, w związku z miejscem swojego przyszłego zatrudnienia – musi pojechać do konsulatu po wizę, podróż na lotnisko, powrót do domu itd.

 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytanie, pisz śmiało!

 

Komentarze Facebook

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.