Biura podróży rekrutują pracowników mniej więcej od grudnia do kwietnia, ogłoszenia rekrutacyjne mogą pojawić się zatem już w listopadzie. Jest to związane z terminem rozpoczęcia nowego sezonu – umownie jest to tzw. „długi weekend” majowy, kiedy w ciągu kilku dni ogromna liczba ludzi wyjeżdża na kilkaset wycieczek. Aby skompletować kadrę pilocką do początku maja, należy rozpocząć te działania dużo wcześniej.
Rezydenci pracują na destynacjach już od kwietnia, chociaż oczywiście jest to uzależnione od kierunku turystycznego. Wraz ze zbliżaniem się okresu wakacyjnego, zwiększa się liczba rezydentów, co oznacza, że niektórzy z nich mogą rozpocząć swoją pracę w maju lub nawet w czerwcu (to świetnie rozwiązanie dla studentów!). Rezydenci kolejno wracają do kraju od września do października.
Najkrócej na destynacjach pracują animatorzy – w zależności od pracodawcy ich kontrakty trwają ok. 3 miesiące – od połowy czerwca do połowy września, jednak rekrutacje animatorów również rozpoczynają się zimą. Wiąże się to z bieżącymi zadaniami pracowników biur podróży – w sezonie nikt nie miałby czasu prowadzić rekrutacji.
Dlaczego tak wcześnie?
Ważnym elementem następującym po rekrutacji są szkolenia wewnętrzne dla pracowników. Im wcześniej przeprowadzona zostanie rekrutacja, tym więcej czasu zostanie na różnorodne szkolenia uzupełniające, które pomagają personelowi destynacyjnemu pracować lepiej i bardziej efektywnie. Przed sezonem 2016 rezydenci Rainbow odbywali szkolenie już w marcu, animatorzy – w maju.
Dzięki szkoleniom wewnętrznym pracownik poznaje procedury, jakich wymaga dany pracodawca, poznaje firmę i współpracowników, dowiaduje się, czego dokładnie będzie wymagać jego przełożony. Oczywiście ten czas potrzebny jest też do jak najlepszego poznania swojego przyszłego miejsca pracy – przeczytania nowych książek o danej destynacji, porozmawiania z innymi pilotami, rezydentami czy animatorami, którzy tam już pracowali, zapoznania się z ofertą biura na danym kierunku itd.
Kiedy warto myśleć o ukończeniu kursu zawodowego?
Najlepszy czas na uczestnictwo w szkoleniu to właśnie teraz! Posiadanie certyfikatu ukończenia szkolenia jeszcze jesienią pozwoli na spokojne przygotowanie się do wczesnej rekrutacji i szybkie uzyskanie informacji o gwarancji zatrudnienia w sezonie. Szkolenie to nie tylko zyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych w zawodzie, ale też poznanie rekruterów, procesu rekrutacji danego pracodawcy i przećwiczenie zadań, jakie w czasie rekrutacji mogą się pojawić.
Szkolenie wiosną = brak pracy?
Czy ukończenie szkolenia np. wiosną przekreśla szanse na pracę w wakacje? Na pewno nie, ale należy liczyć się z tym, że w marcu – kwietniu mogą być organizowane rekrutacje szczególne, np. rezydentów władającym specyficznym językiem lub pilotów znających doskonale południe Włoch, bo okaże się, że wśród personelu brakuje takich osób. Nie każdy będzie wtedy miał szansę zyskać pracę.
Do zobaczenia!
Komentarze Facebook