O samym procesie rekrutacji napisaliśmy całkiem obszerny teskt. Znajdziesz w nim dokładnie opisane kroki od momenty złożenia aplikacji aż do wyjazdu do pracy. Dzisiaj skupimy się na samym castingu – jak go przeżyć? Na co zwrócić uwagę? Jakie aktywności wybrać?
Postanowiliśmy porozmawiać z rekruterami Akademii Rainbow – zespołem trenerów, którzy prowadzą rekrutacje w różnych częściach Polski już od 11 lat. Widzieli wszystko, słyszeli wszystko, więc chętnie podzielą się zdobytą wiedzą.
AR: W czasie castingu każdy uczestnik prowadzi animację dla pozostałych uczestników. Czy wybierane są odpowiednie animacje? Czy dobrze są prowadzone?
Filip Szmidt, Dyrektor Akademii Rainbow: Różnie z tym bywa. Niektórzy na siłę prowadzą taniec, chociaż nie potrafią tańczyć. Inni wybierają aktywności, w czasie których w ogóle nie mówią do grupy i trudno nam określić, czy kandydat to potrafi. Moja rada jest jedna: wybierz aktywność, w której czujesz się dobrze, ale prowadzona animacja powinna pokazać, jak zwracasz się do uczestników, jak reagujesz na to, co dzieje się w grupie, w jaki sposób zachęcasz do udziału w aktywności. Musisz szukać interakcji z uczestnikami. Jeśli świetnie tańczysz, ale nie powiesz nic do grupy, uznamy, że to za mało – zatańczenie przed grupą układu to często za mało. Zagaduj grupę, zachęcaj do zabawy, na koniec koniecznie zaproś w ciekawy sposób na kolejne animacje. Jeśli nie prezentujesz tańca, zadbaj o jakość animacji – gry weselne są już niemodne nawet na weselach. Kiedy już wybierzesz zabawę lub grę, przećwicz ją na znajomych – zobacz, czy dobrze się bawią. Na sam casting możesz się przebrać – to zwykle pomaga, ale weź pod uwagę praktyczność stroju – będziesz w nim podczas innych animacji lub szybko się przebierzesz przed swoją animacją (max 1min.). No i bardzo ważne – masz maksymalnie 5 minut, zmierzaj szybko do finału. Rozciąganie zabawy może spowodować, że przerwiemy ją przed punktem kulminacyjnym.
Mateusz Paczyński, trener i rekruter: Przed rozpoczęciem aktywności tanecznej przywitaj się z uczestnikami. Powiedz jak masz na imię, jaki rodzaj aktywności planujesz przeprowadzić oraz zachęć uczestników do aktywnego udziału, informując dlaczego warto wziąć udział w tej aktywności. To nawiązanie kontaktu z uczestnikami jest naprawdę bardzo ważne. Gdy planujesz przeprowadzić animację, pamiętaj, aby jasno i klarownie wytłumaczyć zasady aktywności. Im prostsze zasady, tym lepsze. Miej ciągły kontakt z uczestnikami zabawy, nawet jeśli pracują w grupie (interesuj się tym co tworzą, dopytuj jak im idzie; czy nie potrzebują pomocy). Nie stój biernie czekając aż zrealizują zadanie. Po zakończeniu aktywności warto podziękować za udział w animacji i docenić starania uczestników.
A R: Wielu uczestników wybiera elementy taneczne, ale może to generować „problemy techniczne”. Jak się na nie przygotować?
F Sz: To prawda, – może generować i najczęściej generuje. Mamy różne komputery i nie zawsze wszystko „działa”. Jeśli potrzebujesz podkładu muzycznego, przygotuj go na pendrive i sprawdź, czy urządzenie działa poprawnie, a plik daje się odtworzyć – najlpiej sprawdź to na innym komputerze niż Twój.
M P: My mamy głośnik i projektor, które możesz wykorzystać do swoich zabaw, ale zadbaj o to, aby rzeczywiście coś przygotować. „Niech Państwo puszczą cokolwiek” jest mało profesjonalne. Tak samo jak puszczanie muzyki z serwisów streamingowych – choćby dlatego, iż grupa czeka, aż skończą się reklamy i stygnie,
A R: Casting to nie tylko animacja, ale i rozmowa indywidualna. Każdy uczestnik zostaje sam na sam z komisją rekrutacyjną. Na co warto zwrócić uwagę?
F Sz: Miej wydrukowane CV, bo opieramy się o nie w czasie rozmowy. Pytamy o to, co nas zaciekawia, co jest niestandardowe. Jeśli masz doświadczenie, to pewnie o nie też. Lubimy zwięzłe i konkretne odpowiedzi. Zamiast mówić „praca kelnerki dużo mi dała”, poowiedz „Dzięki pracy jako kelnerka nauczyłam się rozmowy z klientami, którzy są rozczarowani usługą albo którzy nadużyli alkoholu. Potrafię się skupić w hałasie.” itd. Wyluzuj – w stresie popełnia się więcej błędów. Jeśli któryś element castingu Ci się nie powiedzie, przyjedziesz jeszcze raz, jeśli uznasz, że stać Cię na więcej.
To jest też czas na zadawanie pytań. Nie uwierzysz, ale prawie nikt nie zadaje pytań o warunki pracy w czasie castingu!
A R: W czasie castingu pojawia się też rozmowa w języku obcym, głównie angielskim. Z jakimi problemami spotykają się kandydaci?
Podczas rozmowy w języku angielskim najważniejsze dla rekrutera jest to, abyśmy słyszeli język, w którym prowadzimy dialog. Tak naprawdę to kandydaci sami odkładają sobie dodatkowego stresu, gdyż za wszelką cenę starają się mówić zgodnie z gramatycznymi zasadami, co skutkuje tym, że kandydat często nie myśli o przekazaniu niezbędnej informacji, a o odpowiedniej budowie zdania oraz zastosowaniu danego czasu.
Ładnie brzmiący angielski, umiejętność budowania rozbudowanych zdań, stosowanie odpowiednich czasów jest cenną umiejętnością, ale należy pamiętać, że pracując w zagranicznym hotelu WAŻNIEJSZYM elementem będzie przekazanie konkretnej informacji, aniżeli kwiecistość wypowiedzi.
Dlatego też przed udziałem w castingu warto powtórzyć i przypomnieć sobie przede wszystkim słownictwo i zwroty jakie często stosowane są w branży turystycznej. Nieznajomość takich słów w języku angielskim jak klimatyzacja, czy łóżeczko dla dziecka pokazuje, że nie do końca uczestnik przygotował się do castingu.
A R: No dobrze, omówiliśmy najważniejsze elementy, poproszę teraz jakieś rady ogólne, niezwiązane z zadaniami czekającymi kandydatów na castingu. Jak zrobić na Was najlepsze wrażenie?
F Sz: To akurat proste – patrząc na kogoś musimy wyobrazić go sobie na destynacji razem z naszymi klientami. Zatem angażuj się podczas animacji prowadzonych przez innych uczestników, angażuj się tak naprawdę. Uśmiechaj się, nawiązuj kontakt wzrokowy. Zagaduj ludzi już od przyjścia do miejsca, gdzie odbywa się casting – stworzysz dzięki temu lepszą atmosferę, będzie Wam przyjemniej. Zadbaj o swój wygląd – czyste włosy, ogarnięte paznokcie (i ogromne krwistwoczerwone szpony to nie jest najlepszy pomysł), koszulka, która zasłania brzuch, jeśli zakładasz strój sportowy, to niech zakrywa on pośladki itd.
M P: Przede wszystkim miej dobre nastawienie i pewność siebie. Takie osoby od razu rzucają się w oczy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że casting bywa dla niektórych stresujący. Nie staraj się udawać kogoś kim naprawdę nie jesteś. Bądź sobą i zachowuj się naturalnie. Innym elementem, który być może pomoże przyszłym kandydatom w aplikowaniu na stanowisko animatora czasu wolnego to samo CV. Pamiętaj, że aplikujesz do pracy, dlatego też umieszczenie zdjęcia w stroju kąpielowym czy selfie zrobione w łazience nie będzie dobrą decyzją. Jeśli jesteś osobą z bogatym doświadczeniem zawodowym, umieść w swoim CV tylko te informacje, które rzeczywiście przemawiają za tym, że nadajesz się do pracy w animacji.
Jeśli natomiast jesteś osobą młodą, która zupełnie nie ma żadnego doświadczenia, to również nic straconego. W CV umieść informacje o swoich animatorskich doświadczeniach, a takimi może być organizowanie czasu wolnego młodszemu rodzeństwu czy kuzynostwu; weekendowe spędzenia czasu z rodzicami, podczas których wspólnie gracie w różne gry planszowe.
A R: Dziękuję za rozmowę!
Rozmówcami byli Filip Szmidt i Mateusz Paczyński
Komentarze Facebook