Zgodnie z obowiązującymi przepisami pilot, rezydent czy animator nie może podawać klientom ŻADNYCH leków. Nie oznacza to jednak, że nie może udzielić pierwszej pomocy np. w zakresie opatrywania ran, drobnych skaleczeń, krwotoków z nosa czy skręceń stawów. Z poniższego artykułu dowiesz się, co warto mieć w podręcznej apteczce, aby być gotowym na wszystko.

 

Nigdy nie zapomnę klientki, która przybiegła do mnie z prośbą o pomoc. Kiedy karmiła bezdomne koty, jeden z nich podrapał ją do krwi. Każda szanująca się babcia polałaby skaleczone miejsce wodą utlenioną. Nie mogę podważyć działania wody utlenionej – faktycznie działa. Do tego ma na tyle silne działanie, że po zastosowaniu jej na przerwanej skórze mogą pozostać blizny.

Oczyszczanie

Od 2011 roku zaleca się stosowanie preparatu o nazwie octenisept, który dezynfekuje i nie zostają po nim ślady. Dostępny jest w niewielkich butelkach z atomizerem, używa się go łatwo. Dzięki temu, że miałam pod ręką ten środek, szybko uporałyśmy się z licznymi, drobnymi ranami.

Warte polecenia są też gaziki nasączone alkoholem. Pakowane są pojedynczo, są lekkie i zajmują mniej miejsca niż buteleczka (i bez kłopotu możesz je mieć w bagażu podręcznym). Sprawdzają się przy drobnych, powierzchniowych rankach.

W apteczce powinna się również znaleźć sól fizjologiczna w plastikowych ampułkach 5 ml. Przydają się do przepłukania gałki ocznej (kiedy klient zatrze sobie oko kremem do opalania czy do wyczyszczenia szkła kontaktowego), a także do przemycia z kurzu obdartego kolana. Zawsze, jeśli chcesz mieć pewność, że masz płyn neutralny dla skóry czy błon śluzowych, sól fizjologiczna jest dobrym pomysłem.

Opatrywanie

W podręcznej apteczce warto mieć również zestaw plastrów, gaziki, plaster na rolce i opaskę dzianinową nazywaną powszechnie bandażem. Fenomenalnym wynalazkiem jest Akutol – opatrunek w sprayu, który tworzy powłokę na powierzchni rany, zabezpiecza ją przed zabrudzeniem i jednocześnie jest wodoodporny (zbawienie dla dzieci w czasie wyjazdu wakacyjnego!)

Znana z apteczek samochodowych albo lekcji przysposobienia obronnego chusta trójkątna ma wiele zastosowań. Ma dużą powierzchnię i jest dość chłonna, więc poza tradycyjnym – jako temblak –  może się przydać podczas silnego krwotoku z nosa do zrobienia okładów. Pomoże także przy usztywnianiu stawów przy złamaniu. Do chusty warto przypiąć kilkanaście agrafek.

Twoje bezpieczeństwo

Nie możesz zapomnieć o rękawiczkach lateksowych lub nitrylowych – dla Twojego bezpieczeństwa. Nie zapominaj też o maseczce do resuscytacji. Nawet jeśli jesteś pewny/pewna, że nie dasz rady prowadzić resuscytacji (z różnych względów), możliwe, że w Twojej grupie znajdzie się ktoś, kto podejmie się ratowania życia i udostępnisz maseczkę.

Komfort

Niewielkim ale bardzo przydatnym elementem jest koc termiczny (folia NRC). Ma dwie strony – srebrną i złotą – i w zależności od tego, którą stroną otulisz nią poszkodowanego, będzie go chłodzić lub nie pozwoli utracić ciepła.

Akcesoria

Do kompletu można dodać chociaż niewielkie nożyczki, które przydają się np. do przecięcia ubrania poszkodowanej osoby, kiedy potrzebujemy usztywnić mu stawy czy oczyścić ranę.

 

Pobierz pełną listę zakupów: Zawartość apteczki

 

Autorka: Dorota Nowak – Szymczyk

Komentarze Facebook

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.