Praca rezydenta poszerza horyzonty. Coś, co wydawało się nieosiągalne, trudne i niedostępne, szybko okazuje się być zadaniem, które trzeba wykonać lub czynnością, w której trzeba nabrać wprawy. Rośnie wiara w siebie i własne siły.

Opisany poniżej proces rekrutacji obowiązywał do 2018 roku. Wkrótce na blogu pojawi się opis aktualnego

Rezydenci Rainbow to przedstawiciele biura pracujący w innym kraju. To oni opiekują się klientami wypoczywającymi na wakacjach i dbają o to, aby ich urlopy minęły tak, jak zostało to zaplanowane. Dobry rezydent to przede wszystkim osoba odpowiedzialna, samodzielna (codziennie będzie podejmować wiele trudnych decyzji), empatyczna (bo powinna reagować na problemy turystów), dobrze zorganizowana, odważna, ale też otwarta, radosna i towarzyska. Rezydent to ta osoba, dla której nie istnieje słowo „problem”, są tylko „kwestie do rozwiązania”.

Ogłoszenie – ocena CV – prezentacja – zadania praktyczne – szkolenie wyjazdowe – praca

Rekrutacja rezydentów Rainbow rozpoczyna się zimą od umieszczenia na stronach internetowych ogłoszeń – można ich szukać w następujących miejscach:

Informacja dotrze do Ciebie najszybciej, kiedy zapiszesz się do naszego newslettera na akademiarainbow.pl i będziesz śledzić nasz profil na FB.

W rekrutacji mogą brać udział osoby pełnoletnie mające wykształcenie minimum średnie. Nie musisz być absolwentem jakiekolwiek kursu dla rezydentów, nie jest to wymagane, jednak na pewno jest to pomocne. W Akademii Rezydentów kursanci m. in. wykonują zadania, które zbliżone są do zadań rekrutacyjnych (np. powitanie gości w autokarze po przylocie, przekazanie informacji w hotelu), mogą więc sprawdzić się w komfortowych warunkach zanim przyjadą starać się o pracę. Musisz być też niekarany za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań rezydenta.

W ogłoszeniu rekrutacyjnym znajdziesz link to ankiety osobowej, którą musisz wypełnić. Znajdują się tam pytania oczywiste o imię, nazwisko, adres mailowy itd., ale również o określenie poziomu znajomości języków obcych, posiadanie prawa jazdy itd. Dodatkowo należy dodać do ankiety swoje CV oraz list motywacyjny

Ocena CV

Pierwszym etapem rekrutacji jest ocena CV. Rekruterzy na podstawie tego, co w nim napiszesz, zdecydują, czy zaprosić Cię do dalszego etapu, zatem postaraj się, aby Twoje CV było jak najlepsze.

Co powinno znaleźć się w CV? To, co jest istotne z punktu widzenia rekruterów rezydentów. Nie wpisuj całego swojego życiorysu i wszystkich miejsc, w których pracujesz, jeśli ta praca nie ma wpływu na Twoje umiejętności i kompetencje umożliwiające bycie rezydentem.

Przykład:

Pracujesz w korporacji jako księgowy.

Nie pisz: „Praca w firmie X jako account menager”

Napisz: „Praca w firmie X jako account menager. W ramach pracy codziennie kontaktuję się z klientem z Kanady i prowadzimy rozmowy po angielsku lub francusku. Kilka razy w miesiącu muszę negocjować z nim podejmowane decyzje”

Widzisz różnicę? Na podstawie tego pierwszego zapisu rekruterzy nie zgadną, co potrafisz dzięki tej pracy.

Po ok. 2 tygodniach wybrane osoby zostaną zaproszone do kolejnego etapu rekrutacji, czyli spotkania stacjonarnego. Dostaniesz informację drogą mailową, w której podana zostanie data i godzina spotkania i jego plan.

Praktyczna rekrutacja

Prezentacja

Praktyczny etap rekrutacji rozpoczyna się od 2-minutowej prezentacji, którą pokazujesz komisji rekrutacyjnej. Twoim zadaniem jest przygotować i przedstawić w jak najbardziej zachęcający sposób dowolnie wybrane przez Ciebie miejsce tak, aby członkowie komisji poczuli chęć pojechania tam. Na prezentacji możesz korzystać z map, wskaźników i innych, dowolnych rekwizytów, jeśli podniosą one poziom atrakcyjności prezentacji. Dwie minuty to dużo czasu, aby jasno, klarownie i wciągająco mówić o jednym miejscu.

Ten element jest najważniejszy w czasie rekrutacji, ponieważ na podstawie tych dwóch minut kandydaci zostają wybrani do następnego etapu; pozostałe osoby kończą się rekrutację.

Zadania praktyczne

Osoby wybrane do udziału w następnym etapie rozwiązują zadania zlecone przez komisję. Komisja rekrutacyjna wcieli się w role turystów. W formie symulacji wykonasz kilka zadań, np. powitasz turystów w autokarze, zaprezentujesz fragment spotkania informacyjnego (będziesz mieć czas na przygotowanie) itp. Są to typowe czynności rezydenta w pracy.

Co liczy się dla komisji? Twoja wiedza (np. czy umiesz zbudować poprawne powitanie, czy wiesz, z jakich elementów powinno się ono składać, czy Twoja reakcja na trudną sprawę jest odpowiednia), sposób mówienia (np. czy mówisz swobodnie, utrzymujesz kontakt wzrokowy, uśmiechasz się, mówisz płynnie, poprawnie), czy umiesz się opanować w sytuacji stresującej.

W czasie rekrutacji możliwe są jeszcze:

  • rozmowa z komisją – jeśli członkowie komisji będą chcieli Cię dopytać np. o coś z CV, omówić Twoje doświadczenie itp.,
  • weryfikacja znajomości deklarowanego języka obcego.

Po ok. 7 -10 dniach każdy uczestnik rekrutacji otrzyma informację zwrotną. Wybrane osoby zostaną zaproszone do grona pilotów Rainbow. To jeszcze nie oznacza, że możesz już jechać na samodzielną destynację.

Wyjazd szkoleniowy

Każdy „nowy” rezydent rozpoczynający pracę w Rainbow bierze udział w tygodniowym, bezpłatnym szkoleniu wyjazdowym. Służy ono przekazaniu aktualnych procedur postępowania rezydentów, dalszemu szkoleniu umiejętności rezydenckich, ale też, co oczywiste, integrowaniu grupy 🙂 Rezydenci to duża rodzina rozsiana po całym świecie, ważne jest więc, aby utrzymywali ze sobą kontakt, wspierali się, pomagali sobie rozwiązywać przeróżne kwestie.

Kiedy zbliża się czas Twojego wylotu do pracy, przyjeżdżasz do Centrali Biura w Łodzi na odprawę. Dostaniesz na niej strój służbowy, wszelkie dokumenty, które są Ci niezbędne w pracy, poznasz osoby, z którymi będziesz się kontaktować w czasie sezonu.

A dalej jest już tylko przyjemność pracy w najpiękniejszych miejscach na Ziemi 🙂

Komentarze Facebook

Strona korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką Prywatności.